пʼятниця, 12 грудня 2014 р.

Андрію, Андрію, на тебе маю надію...

             Вечорни́ці, досвітки — одна з форм осінньо-зимових вечірніх розваг, що відбувались у хаті. На вечорниці оповідали казки, танцювали, поєднуючи дозвілля з роботою.[1]
Здавна зібрання молодих відбувалося на вечорницях. Вечорниці починалися пізньої осені і тривали до початку Великого посту.
Для проведення вечорниць дівчата підшуковували простору хатину. Господиня цього дому — жінка(бабусявдова), яку всі прибулі величали «вечернична, досвітчана мати, паніматка». Саме вона стежила за дотриманням усіх звичаїв та традицій під час вечорниць. Причому, якщо молодь сиділа до півночі, то цевечорниці, якщо до третіх півнів — досвітки.
За приміщення молодь розплачувалася хлібомтканиною або ж іншими продуктами. Вечорниці відвідували молоді люди, які були неодруженими. Брати і сестри намагалися перебувати в різних оселях.
Вечорниці були:
  • буденні
  • святкові
Основою буденних вечорниць була робота дівчат за вишиванням, прядінням, шиттям, оскільки саме від їхньої працьовитості залежало і їхнє придане. Та й вранці необхідно показати матері свою роботу. На святкових вечорницях молодь танцювала, співала, тобто розважалася. Святкові вечорниці пов'язувалися з певною подією або ж святом.
В свою чергу святкові вечорниці поділялися на:
  • недільні (по неділях)
  • весільні
  • прощальні
  • празникові (на великі свята)
Хлопці ж розповідали різноманітні історіїказки, співали пісні, танцювали, залицялися. Дівчата відвідували вечорниці тільки у своєму селі і трималися переважно одного гурту, а хлопцям дозволялося відвідувати усі вечорниці свого села, а також і сусідніх.
     12 грудня 2014 року в Забузькій ЗШ І-ІІІст. проводилося свято " Андріївські вечорниці. Учні 9 класу під керівництвом класного керівника - Куліш Галини Богданівни розіграли театралізовану виставу з ворожіннями , забавами для всіх чнів школи. Молоді господиньки пригощали смачними пампушками, яблуками, горішками та варениками з сюрпризами.

Немає коментарів:

Дописати коментар