неділя, 25 січня 2015 р.

Духовний центр в селі Зарваниця на Тернопільщині

                                                                                                                                                        
Зарваницький духовний центр — всесвітній марійськийвідпустовий центр, одна найбільших подільських свяинь Української греко-католицької церкви.
У
 1991 році з благословення архієрея Михаїла Сабриги отець-митрат В. Семенюк за участю семінаристів і парафі­ян відбудував капличку біля джерела з цілющою водою, спорудив біля неї велику каплицю, в якій під час відпустів відправляють Богослужіння, а також Хресну дорогу. 3ведено реколекційний будинок, відбудовано Святотроїцький монастир Студійського уставу (2001) та дерев'яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці (2002).
Нині об'єднує комплекс храмів, духовних споруд і Хресну до­рогу. До 3арваницького духовного центру належать парафіяльна
 церква Святої Трійці (1754 р.), де зберігається чудотворна ікона Божої Ма­тері Зарваницької. Будівля — хрещата із закругленою апсидою, до якої приляга­ють дві прибудови. Стіни фланковані стовпами. Дво­схилий дах увінчує висока відкрита маківка.

Розміщений у селі
 3арваниця Теребовлянського районуТернопільської області. Відпустового значення набув у 1867 році.
На схилі гори на західній околиці села споруджено собор 3арваницької Матері Божої (2000), який освятив і провів у ньому першу архієрейську літургію Глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар. Тернопільські архітектор Михайло Нетриб'якконструктор Т. Григель поєднали сучасні архітектурні символи з традиціями давньоукраїнської архітектури, що є синтезом центробанної круглої та багатокутної будівлі. Хрестокупольна, п'ятибанна, однонавна споруда без стовпів. У центральній частині собору консолі несуть із допомогою підпружних арок систему склепінь і купол на восьмигранній ба­рабані, що завершений банею. В інтер'єрі висота до центру купола — 28 м. Над приміщеннями, що прилягають до внутрішніх куполів хреста, є 4 малі бані. У цоколі собору розміщена нижня церква з двома каплицями. Верхня і нижня церкви мають вихід на тераси.
Навпроти собору, в центрі майда­ну, споруджено архітектурну композицію ікони Матері Бо­жої 3арваницької (скульптори Олександр МалярДмитро Пилип'як, архітектор Данило Чепіль). На гранітномупостаменті — декоративна монументальна відкрита каплиця, в центрі якої стела із зображенням ікони (з італійського білого мар­муру). Композицію увінчує корона з хрестом.
Неподалік — чотирия­русна дзвіниця (висота із хрестом — 75 м). Перший ярус — прямокутний, ін­ші — восьмигранні.Дзві­ниця завершена куполом. Внизу розміщені крипти, виставковий зал, мед­пункт, крамниця тощо. П'ять дзвонів виготов­лені в Україні та у відо­мій дзвонарні Фальчинських у м. Перемишль (Польща). Між собором і дзвіницею ви­муровані бювети, де прочани можуть брати воду, що тече із цілющо­го джерела.
Біля річки Стрипа збудована надбрамна церква Благовіщення. Має широкий центральний і два бічні входи, чотирипелюстковий купол.
За вхідною брамою — великий майдан і Хресна дорога.
У південній частині села збудовано Співоче поле для мистецько-духовних заходів. Во­но має вигляд амфітеатру і вміщує до 50 тис. гля­дачів.
Зарваницький духовний центр створено на пожертвування вірних Ук­раїни та діаспори. Велику допомогу надали державні органи, громадськість області.

 10 січня 2015 року учні та батьки катехитичної школи с. Забужжя , Сокальського району, Львівської області відвідали Духовний центр в с. Зарваниця. Діти побачили духовні святині, ляльковий Вертеп та живий звіринець. По дорозі відвідали славне місто Тернопіль, в якому бачили велике дійство Різдвяного Вертепу, побували на центральній площі Тернополя та великому озері.